
Как да се погрижим за бъбреците си?
Бъбреците са един от най-важните органи в човешкото тяло, отговорни за пречистването на кръвта, регулирането на течностите и електролитния баланс. Въпреки жизненоважната им роля, хроничните бъбречни заболявания се увеличават с всяка изминала година, както в световен мащаб, така и в България. Статистиката е тревожна – един на всеки десет души у нас страда от някакво бъбречно заболяване.
„Основните причини за тези заболявания са начинът на живот, хранителните навици, неконтролираният прием на медикаменти, диабетът, затлъстяването и хипертонията“, споделя д-р Явор Семерджиев, началник на отделението по урология в Медицински комплекс „Доверие“, в специално интервю пред Safe News.
Най-честите бъбречни заболявания и техните симптоми
Бъбречните заболявания могат да бъдат разделени на две основни групи – заболявания на самата бъбречна тъкан и заболявания на отделителната система. Един от най-разпространените проблеми е пиелонефритът, който представлява възпаление на бъбрека. „Той може да протича самостоятелно или като усложнение на други състояния, като бъбречни камъни или хронично запушване на пикочните пътища“, уточнява д-р Семерджиев.
Основният проблем при бъбречните заболявания е, че често протичат безсимптомно и се диагностицират в напреднал стадий. „Обикновено пациентите търсят лекарска помощ, когато се появи силна болка – например при бъбречна криза, причинена от камък в пикочните пътища“, обяснява той.
Защо е важна профилактиката?
Ранната диагностика е ключова за ефективното лечение на бъбречните заболявания. „Всеки човек трябва да преминава профилактичен преглед поне веднъж годишно, особено ако има фамилна обремененост или страда от хронични заболявания като хипертония и диабет“, препоръчва д-р Семерджиев.
Тревожна тенденция е „подмладяването“ на бъбречните заболявания, като все по-млади хора се диагностицират с проблеми. Причините за това са свързани със застоялия начин на живот, нездравословното хранене и недостатъчния прием на течности. „В същото време, по-добрата медицинска грижа и повишената здравна култура на хората водят до по-ранно откриване на заболяванията“, добавя той.
Как храненето и течностите влияят на бъбречното здраве?
Правилният хранителен режим е важен фактор за поддържане на здрави бъбреци. „Бъбреците имат нужда от достатъчно течности, за да функционират правилно. Важно е да се избягва прекомерната консумация на сол, защото тя се изхвърля чрез бъбреците и може да ги натовари“, предупреждава д-р Семерджиев. Той също така подчертава, че прекаляването с храни от животински произход може да затрудни бъбречната функция.
Що се отнася до водата, той съветва: „Няма вреда от пиенето на минерална вода, освен ако няма специфично бъбречно заболяване. Но най-важното е човек да приема достатъчно течности, за да предотврати дехидратация.“
Бъбречна недостатъчност и диализа
Едно от най-сериозните състояния, свързани с бъбреците, е бъбречната недостатъчност. „Това не е заболяване, а състояние, при което бъбреците вече не могат да изпълняват пълноценно функциите си“, обяснява д-р Семерджиев. В такива случаи лечението включва намаляване на натоварването върху бъбреците чрез регулиране на храненето и медикаментозна терапия.
Превенцията на бъбречните заболявания е от решаващо значение за здравето на целия организъм. Грижата за бъбреците не изисква драстични промени, а по-скоро осъзнати и постоянни здравословни навици.
Научете повече в цялото видео: