Кога комарите са опасни и какво трябва да знаем за Западнонилската треска?
Западнонилската треска, която се пренася основно от комари, се превръща в нарастващо притеснение за общественото здраве в световен мащаб, включително и в България. Въпреки че повечето случаи протичат леко или безсимптомно, заболяването може да доведе до сериозни усложнения, дори и до фатален изход, особено при хора в напреднала възраст или с хронични заболявания.
В специално интервю за Safe News, пулмолог д-р Елена Дурева от Медицински комплекс "Доверие" споделя своето експертно мнение за Западнонилската треска, нейните симптоми, усложнения и как да укрепим имунната си система.
Как се заразяваме и какви са симптомите?
Заболяването се предава чрез ухапване от заразен комар. Симптомите могат да варират от лека треска и главоболие до тежки неврологични усложнения като менингит и енцефалит.
"Около 70-80% от заразените с вируса на Западен Нил са безсимптомни". Западнонилската треска може да протече и с несърбящ обрив, който засяга гърдите, гърба и крайниците.”, споделя д-р Елена Дурева.
Лечение и профилактика
Все още няма специфично антивирусно лечение за Западнонилската треска. То е симптоматично и се фокусира върху облекчаване на симптомите. Въпреки това, обикновено имунната система успява сама да се справи.
Най-добрата защита срещу Западнонилската треска е превенцията. Използването на репеленти, носенето на дълги дрехи и поставянето на мрежи против комари са едни от най-ефективните мерки.
Какво да направим при съмнение за заболяването?
Ако забележите симптоми като висока температура, главоболие, мускулни болки или обрив, особено след ухапване от комар, е важно да се консултирате с лекар. Той ще прецени необходимостта от допълнителни изследвания и ще постави точна диагноза.
Как да укрепим имунната система?
Въпреки че не съществуват медикаменти за повишаване на имунитета срещу Западнонилската треска, д-р Дурева препоръчва здравословно хранене, физическа активност и прием на витамини, особено през студените месеци, когато рискът от инфекции се увеличава.
“Препоръчително е да се използват и предпазни маски и дезинфектанти, особено в здравни заведения и детски градини” - допълва тя.
Западнонилската треска изисква повишено внимание и превантивни мерки. Ранната диагностика и консултация с лекар при наличие на симптоми са ключови за успешно справяне със заболяването. Въпреки, че няма специфично лечение, поддържането на здравословен начин на живот и укрепването на имунната система играят важна роля в предпазването от подобни заболявания.
Научете повече във видеото: