Covid щамът ХЕС – симптоми и защита

С настъпването на есента сезонът на вирусите се завръща. Тази година нови предизвикателства се появяват в лицето на щамовете, които вече започват да се разпространяват както в Европа, така и в България. След като през лятото беше наблюдаван Covid подвариантът „Флирт“, тази есен се появява нов щам – ХЕС. В специално интервю за Safe News, пулмологът д-р Лиляна Чунева от Медицински комплекс „Доверие“ разказва повече за щама, неговите симптоми, рискови групи и какво лечение е най-подходящо при първите признаци на заболяването.

 

 

Какво представлява щамът ХЕС?

Щамът ХЕС е комбинация от два подварианта на Омикрон, изолиран за първи път през юни тази година в Германия. Характеризира се с по-висока заразност и бързо разпространение, но за разлика от предходните щамове на Covid-19, протича сравнително леко при повечето пациенти.

 

 

Симптоми и лечение

Симптомите на щама ХЕС могат да варират от почти безсимптомно протичане до по-сериозна симптоматика. Най-честите оплаквания включват висока температура, отпадналост, болки по тялото, умора, запушен нос, болки в гърлото и суха кашлица. В редки случаи се наблюдават усложнения като пневмония, особено ако се добави бактериална суперинфекция.

 

Лечението на този щам не се различава значително от другите вирусни инфекции – основната препоръка е да се даде почивка на организма, да се приемат много течности и витамини, и да се избягва прием на антибиотици в първите дни.

 

„Антибиотикът трябва да бъде прилаган само по лекарско предписание и след необходимите изследвания,“ подчертава д-р Чунева.

 

 

Рискови групи и превенция

Както при повечето вирусни инфекции, хората в рисковите групи – възрастните над 65 години, малките деца и хронично болните – са най-уязвими. За тях е силно препоръчително да обмислят поставянето на противогрипна и Covid ваксина преди началото на зимния сезон, за да подсилят имунитета си. Ваксините не могат напълно да предпазят от заразяване, но те помагат на организма да се справи по-леко с вируса, ако все пак се стигне до инфекция. Хората, които са ваксинирани, са изложени на по-малък риск от тежки симптоми и усложнения.

 

 

Съвети за предпазване

За ограничаване на разпространението на вирусите е препоръчително редовно да се проветряват помещенията, особено в затворени пространства с много хора. Носенето на маска е добра превантивна мярка за хората в рисковите групи, както и за всеки, който проявява симптоми на респираторно заболяване.

 

„Изолирането и намаляването на контактите по време на заболяване е от съществено значение, за да се предпазят и останалите,“ съветва пулмологът.

 

Есента и зимата неизбежно ще донесат нови вирусни предизвикателства, но с правилните превантивни мерки е възможно запазването на здравето. Важно е да се слушат сигналите на тялото, да се избягва самолечението с антибиотици и да не се забравя силата на ваксините при борбата с вирусните инфекции.


Научете повече във видеото:


Бюлетин

Медицински комплекс ДОВЕРИЕ 2025 All rights reserved.
За нас
Полезни връзки